Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu

Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu

Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu, Başbakan Binali Yıldırım, Gine Devlet Başkanı ve Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı Alpha Conde, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra 45 bakan, 21 büyükelçi, 14 bakan yardımcısı, 19 uluslararası kuruluş temsilcisi olmak üzere 800 iş insanı olmak üzere toplam bin 500'e yakın kişinin katılımıyla 27-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı.

Afrika Birliği Kırsal Ekonomi ve Tarım Komiseri Josefa Correia Sacko da forumda tarım sektöründe, Afrika ve Türkiye’nin önündeki güçlükler konusunda ortak çözüm bulmaya çalışacaklarını anlattı.

Sosyo-ekonomik varlığı artırmak gerektiğini kaydeden Sacko, Afrika’da açlık, yetersiz beslenme, yoksulluk gibi sorunların yaşandığını bildirdi.

Sacko Türkiye’nin tarım, inşaat, ulaşım başta olmak üzere farklı alanda destek sağladığını ifade ederek, “Afrika gelecekte stratejik bir kıtadır. Özellikle tarım için dünyanın stratejik bir kıtasıdır.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Gerçek dostları olarak biz Afrika'nın hep yanında olduk ve yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. 

 

antalyaafrikaforumuIMG_5737.jpg IMG_5774.JPG IMG_5747.JPG IMG_5761.JPG IMG_5784.JPG IMG_5799.JPG IMG_5755.JPG  

 

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Twitter Facebook LinkedIn